learjet

latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

Wizyta przedstawicieli austriackich instytucji zarządzania bezpieczeństwem

23 czerwca 2014

W dniach 16-18 czerwca w Warszawie gościli przedstawiciele wiedeńskiej policji, straży pożarnej, pogotowia i urzędu miasta. Wizytę zorganizował Mazowiecki Urząd Wojewódzki w ramach polsko – austriackiej współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

Delegacja z Austrii przyjrzała się pracy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Komendy Stołecznej Policji (temat wizyty to współpraca policji z administracją w sytuacjach kryzysowych), Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego (organizacja systemu ratownictwa medycznego) oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (struktura i zadania LPR).

W bazie HEMS (Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego) na warszawskim lotnisku Babice Robert Gałązkowski, dyrektor SP ZOZ LPR, zaprezentował gościom z Austrii śmigłowiec ratunkowy i sprzęt medyczny, opowiedział o roli lotniczych zespołów ratownictwa medycznego, pracy Centrum Operacyjnego, a także pokazał możliwości treningowe symulatora lotów.

Dotychczas w ramach polsko – austriackiej współpracy w zakresie bezpieczeństwa w marcu 2012 roku delegacja z Wiednia przybyła do Polski, aby uczestniczyć w ćwiczeniach „Wypadek 2012”, których pierwszy epizod zorganizowano w Tunelu Średnicowym w stolicy. Z kolei przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego dwukrotnie (w 2011 i 2014 roku) wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez miasto partnerskie Wiedeń, których głównym celem było zaprezentowanie dobrych praktyk w zakresie: monitorowania i przeciwdziałania zagrożeniu powodziowemu oraz zabezpieczania imprez masowych.

Austria składa się z 9 krajów związkowych (tzw. landów) i ma blisko 8,5 mln mieszkańców. Wiedeń, będący stolicą i najmniejszym z landów, jest jednocześnie najbardziej zaludnionym obszarem państwa (1,7 mln mieszkańców).
 

A