learjet

latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

Wizyta delegacji z Ukrainy

12 czerwca 2013

W dniach 10-12 czerwca w Warszawie gościła delegacja ukraińskiej służby zdrowia z Obwodu Iwano-Frankowskiego. Na zaproszenie Roberta Gałązkowskiego, Dyrektora SP ZOZ LPR, przyjechali: Roman Mel’nyk – Dyrektor Departamentu Zdrowia Iwano-Frankowskiej Wojewódzkiej Administracji Państwowej, Volodymyr Pokhmurskii – Dyrektor Iwano-Frankowskiego Klinicznego Wojewódzkiego Centrum Medycyny Ratunkowej i Ostap Grischuk – Dyrektor Iwano-Frankowskiego Szpitala Wojewódzkiego.

Ratownictwo medyczne na Ukrainie jest obecnie budowane. – Kiedyś to nasi pracownicy jeździli zagranicę, by czerpać z zachodnich wzorców. To niesamowite, że teraz to my staliśmy się wzorem dla innych – mówi Robert Gałązkowski.

W czasie trzydniowej wizyty delegacja odwiedziła SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” w Warszawie oraz Szpital Bielański. Dzięki temu goście mieli okazję zapoznać się ze wszystkimi elementami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w Polsce.

Pierwszego dnia wizyty w SP ZOZ LPR Dyrektor Gałązkowski przedstawił wykłady na temat organizacji systemu ratownictwa medycznego w Polsce oraz systemu kształcenia i doskonalenia zawodowego ratowników medycznych i pielęgniarek ratunkowych.

Oczywiście goście zostali również zapoznani z funkcjonowaniem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wystąpienie na temat organizacji HEMS-u w Polsce miał Marcin Podgórski, Zastępca Dyrektora ds. Organizacji i Planowania.

Członkowie delegacji zostali zapoznani ze sprzętem medycznym wykorzystywanym w śmigłowcach ratunkowych, przyjrzeli się pracy zespołu HEMS oraz Centrum Operacyjnego. Aby choć trochę przybliżyć gościom wrażenia jakie towarzyszą niesieniu pomocy z powietrza odbyto z nimi lot do wypadku w symulatorze lotów.

Kolejnym punktem wizyty w Warszawie było pogotowie ratunkowe przy ulicy Poznańskiej. Tam Artur Kamecki, Dyrektor WSPRiTS, opowiadał o specyfice pracy naziemnych zespołów ratownictwa medycznego oraz o zasadach działania centrum dyspozytorskiego. Delegacja miała również okazję obejrzeć szkołę ratownictwa działającą przy pogotowiu.

Goście z Ukrainy odwiedzili również bazę karetki wodnej stacjonującej na Zalewie Zegrzyńskim. Do tej pory nie spotkali się z tą formą niesienia pomocy. Pozytywnie zaskoczyło ich doskonałe wyposażenie medyczne łódki.

Drugiego dnia pobytu w Polsce odbyła się konferencja z udziałem Cezarego Rzemka – wiceministra zdrowia, Michała Borkowskiego – Dyrektora Wydziału Zdrowia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim oraz przedstawicieli władz samorządowych i placówek medycznych. Była to doskonała okazja do dyskusji i czerpania wiedzy na temat funkcjonowania ratownictwa medycznego na każdym szczeblu.
Dyrektor Borkowski wygłosił wykład na temat organizacji systemu PRM na poziomie województwa. Natomiast dr Jerzy Rekosz – Zastępca Dyrektora WSPRiTS w Warszawie opowiadał o nowościach telemedycyny ratunkowej.

Ostatni dzień ukraińscy delegaci spędzili w Szpitalu Bielańskim. Spotkali się z Dorotą Gałczyńską-Zych, Dyrektorem Szpitala oraz Grzegorzem Michalakiem, Zastępcą Dyrektora ds. Lecznictwa, który dokładnie omówił zasady funkcjonowania szpitalnego oddziału ratunkowego. Dodatkowo Sławomir Pilip, Adiunkt w Zakładzie Ratownictwa Medycznego WUM, opowiedział o specjalizacji z medycyny ratunkowej dla lekarzy w oparciu o polski system prawny.

Warto wspomnieć, że w skład ukraińskiej delegacji wchodziło również trzech lekarzy, którzy każdego dnia uczestniczyli w dyżurach innego zespołu (śmigłowca ratunkowego, karetki i SOR). Pozwoliło im to bardzo dokładnie przyjrzeć się pracy osób, które każdego dnia ratują życie i zdrowie ludzi w Polsce. Lekarze byli pod wrażeniem możliwości i sprzętu używanego w tych służbach.

 

A