Umowa na budowę bazy HEMS w Opolu
W poniedziałek 18 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego podpisano umowę w sprawie przekazania z budżetu województwa opolskiego dotacji w kwocie 6.450 tysięcy złotych na budowę bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem.
Umowę w imieniu samorządu województwa podpisał marszałek województwa, Andrzej Buła oraz wicemarszałek Roman Kolek, w imieniu SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jego dyrektor – Robert Gałązkowski.
Samorząd województwa kwotę 6.450 tys. złotych przekaże w dwóch transzach – w tym roku będzie to 2.450 tys. złotych, w przyszłym – pozostałe 4 mln złotych.
Dotąd mieszkańcy Opolszczyzny korzystali z pomocy śmigłowców ratunkowych lecącego z Gliwic lub Wrocławia. Teraz czas dotarcia pomocy z powietrza w ten rejon się skróci (60 km śmigłowiec pokonuje w kilkanaście minut).
Marszałek Andrzej Buła dziękował zarówno wójtowi gminy Komprachcice – Leonardowi Pietruszce, na terenie której zlokalizowana będzie baza, jak i Opolskiemu Aeroklubowi, który bezpłatnie ją udostępnił.
Zaraz po podpisaniu umowy – jak wyjaśniał dyrektor Robert Gałązkowski – rozpoczną się wszelkie procedury, które pozwolą tymczasową bazę uruchomić. Najpewniej stanie się to na przełomie lipca i sierpnia tego roku. Finał budowy bazy docelowej to przełom 2017 i 2018 roku. Składać się ona będzie z zaplecza dla helikoptera oraz zaplecza dla załogi medycznej, a także platformy elektrycznej, na której śmigłowiec może być wyhangarowywany. W międzyczasie odbywać się będą szkolenia pilotów oraz kompletowanie personelu medycznego. Załoga bazy ratunkowej, to po trzech pilotów i ratowników, 5 lekarzy, mechanik. Dyżur odbywa się w godzinach od 7 rano do zachodu słońca.
Cztery nowe śmigłowce, w tym opolski, od grudnia są w kraju. Ich koszt (jednostkowy 28 mln złotych) sfinansowany został z programu unijnego, zaś koszty utrzymania bazy pokrywać będzie resort zdrowia.
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe dysponuje aktualnie 27 śmigłowcami, które obsługiwały dotąd 17 baz stałych i jedną sezonową w Koszalinie. W tym roku utworzone zostaną kolejne cztery bazy – poza Opolem, w Gorzowie Wielkopolskim i Ostrowie Wielkopolskim oraz w Sokołowie Podlaskim.