III Polsko-Ukraińska Konferencja Naukowa
W dniach 19-20 września br. w miejscowości Jaremcze u podnóża ukraińskich Karpat odbyła się Trzecia Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Polska – Ukraina: problemy tworzenia, rozwoju i współczesne trendy w medycynie ratunkowej”. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankowsku oraz Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ.
Wszystkie edycje Konferencji cieszyły się dużym zainteresowaniem. Spotkania wybitnych specjalistów z dziedziny medycyny ratunkowej były doskonałą okazją do wymiany poglądów, a dla wschodnich sąsiadów stały się okazją do czerpania wiedzy z naszych dotychczasowych doświadczeń w budowaniu systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Oficjalnego otwarcia Konferencji dokonali przewodniczący komitetów organizacyjnego i naukowego: Wolodymyr Pochmurski i Robert Gałązkowski. Następnie głos zabrali wiceministrowie zdrowia Polski i Ukrainy: Marek Tombarkiewicz i Oksana Sywak.
Zaprezentowano kilkunastominutowy film podsumowujący dotychczasową współpracę pomiędzy Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ a Wojewódzkim Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankowsku. Miłe wspomnienia przywołały zdjęcia z poprzednich konferencji i szkoleń organizowanych dla lekarzy i felczerów z Ukrainy. – Teraz naszym celem w ramach współpracy będzie zorganizowanie na Ukrainie Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego – powiedział Robert Gałązkowski.
Program tegorocznej Konferencji obfitował w wiele niezwykle interesujących wykładów dotykających szerokiej problematyki medycyny ratunkowej i ratownictwa medycznego. O organizacji i dostosowaniu do aktualnych wymogów systemu PRM w Polsce mówił prof. Jerzy Robert Ładny, Konsultant Krajowy ds. Medycyny Ratunkowej. Tetyana Tymoszenko z ukraińskiego ministerstwa zdrowia opowiedziała o nowych protokołach klinicznych za załóg karetek, a Mateusz Komza z polskiego ministerstwa zdrowia o nowej organizacji systemu powiadamiania ratunkowego w Polsce.
Obecny i potencjalny model ekonomiczny systemu ratownictwa medycznego na Ukrainie przybliżył prof. Andrij Kotuza. Z kolei Małgorzata Popławska, prezes ZPRM SP ZOZ opowiedziała o zabezpieczeniu medycznym dużych imprez masowych na przykładzie tegorocznych Światowych Dni Młodzieży organizowanych w Polsce. Bardzo ciekawe spostrzeżenia na temat organizacji ratownictwa medycznego ze swojego pobytu w prowincji Alberta w Kanadzie przedstawiła doc. Natalia Iżycka.
Wątek wykorzystania śmigłowców HEMS w Polsce w pozaszpitalnych zatrzymaniach krążenia poruszył Stanisław Świeżewski, dyspozytor medyczny Centrum Operacyjnego SP ZOZ LPR, natomiast Agata Pawlak, Kierownik Działu Logistyki Medycznej w SP ZOZ LPR, pochyliła się nad tematem wspierania medycyny Transplantacyjnej przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Z kolei o problemach dotyczących resuscytacji na Ukrainie mówił prof. Sergij Fedorov.
Historię transplantologii na Ukrainie jak i możliwe kierunki rozwoju omówił doc. Rostyslaw Żuk. Ciekawe wystąpienie na temat nagłych przypadków w opiece paliatywnej miał prof. Ihor Galajchuk. Ostatni wykład poświęcony ciężkim urazom czaszkowo-mózgowym zaprezentował Marcin Podgórski, Zastępca Dyrektora ds. Ratownictwa Medycznego, Organizacji i Planowania w SP ZOZ LPR.
W tym roku uzupełnieniem części wykładowej było szkolenie z zakresu ratownictwa górskiego dla ukraińskich lekarzy i felczerów. Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Polski szkolili medyków z Ukrainy z działań ratunkowych na górskich rzekach. Scenariusz zorganizowanych ćwiczeń zakładał dotarcie do osoby poszkodowanej, znajdującej się na środku rwącej rzeki.
Patronaty nad Konferencją objęli ministrowie zdrowia Polski i Ukrainy, a także rektorzy: Uniwersytetu Medycznego w Iwano-Frankowsku, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i Uniwersytetu Medycznego we Lwowie.