learjet

latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

II Polsko-Ukraińska Konferencja Naukowa

28 października 2015

Dziś w Ubliku (woj. warmińsko-mazurskie) odbyła się Druga Konferencja Naukowa „Ratownictwo Medyczne i Medycyna Ratunkowa w Polsce i na Ukrainie”. Organizatorami wydarzenia byli SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankowsku, Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ oraz Zakład Ratownictwa Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Konferencja składała się z pięciu sesji, których tematyka obejmowała wiele aspektów ratownictwa medycznego. Pierwsza dotyczyła zdarzeń masowych. O procedurach postępowania na wypadek zdarzeń masowych mówił Marcin Podgórski z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Z kolei ukraińskie doświadczenia w tym zakresie na przykładzie Lwowskiego Klinicznego Szpitala Medyczny Ratunkowej przedstawił doc. Volodymyr Pokhmurskii, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankowsku. Natomiast prof. Arsen Gudyma (Tarnopol) przeprowadził analizę dostosowania ukraińskiego systemu medycyny ratunkowej dotyczącą zdarzeń masowych do standardów międzynarodowych.

Druga sesja poświęcona była dyspozytorowi medycznemu. Doktor Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, opowiadała o roli zintegrowanej dyspozytorni medycznej podczas koordynacji takich działań, a doc. Pokhmurskii o modelu docelowym zintegrowanych dyspozytorni na Ukrainie.

Kolejną część konferencji poświęcono symulacji w medycynie ratunkowej. O tej metodzie jako sposobie doskonalenia kadry medycznej mówili Marek Dąbrowski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Krystyna Lazurkevicz z Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankowsku.
Czwarta sesja dotyczyła Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego. O wyzwaniach stojących przed Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym opowiadał dr Robert Gałązkowski, dyrektor SP ZOZ LPR, a o planach wprowadzenia tej służby na Ukrainie – doc. Pokhmurskii.

W ostatniej części poruszono m.in. temat leczenia pacjentów w hipotermii głębokiej czy postepowania z pacjentami z urazami naczyniowymi.

Pierwsza edycja Konferencji odbyła się rok temu w Iwano-Frankowsku na Ukrainie. Spotkania wybitnych specjalistów z dziedziny medycyny ratunkowej są doskonałą okazją do wymiany poglądów, a dla naszych wschodnich sąsiadów szansą na czerpanie wiedzy z naszych dotychczasowych doświadczeń w budowaniu systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Konferencja w Ubliku była poprzedzona szkoleniami z postępowania w zdarzeniach mnogich
i masowych dla ukraińskich lekarzy i felczerów. Dwudniowe szkolenie teoretyczne i praktyczne prowadzili instruktorzy z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego: Marcin Podgórski, Paweł Niemiro i Robert Hełminiak.
 

A