Ćwiczenia z wykorzystaniem szpitala polowego
W piątek w Krakowie odbyły się ćwiczenia Mobilnej grupy zabezpieczenia medycznego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z wykorzystaniem szpitala polowego Szkoły Aspirantów PSP.
Była to symulacja przyjęcia dużej liczby poszkodowanych z terenu konfliktu zbrojnego.
Zgodnie ze scenariuszem w wyznaczonym miejscu przy granicy polsko-ukraińskiej powstał szpital polowy z niezbędnym sprzętem medycznym, wyposażeniem i kadrą medyczną.
Proces zabezpieczenia medycznego polegał na przeprowadzeniu segregacji medycznej pacjentów, przekazaniu ich do określonego obszaru szpitala polowego adekwatnego do stopnia pilności w zakresie stanu klinicznego, a następnie wdrożeniu niezbędnych medycznych czynności ratunkowych, w tym wysokospecjalistycznych procedur medycznych i chirurgicznych.
We współpracy z dyspozytornią medyczną oraz Centrum Operacyjnym LPR przećwiczono także koordynację dalszego transportu pacjentów, z wykorzystaniem zarówno zespołów ratownictwa medycznego, jak i Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz lotniczych zespołów poszukiwawczo-ratowniczych. W tej części ćwiczeń uczestniczył też Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, do którego została skierowana część rannych osób.
Udział w działaniach wzięła również: Straż Graniczna i Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.
– To pokazało namacalnie, jakim potencjałem dysponujemy. Jestem podbudowany spokojem i wypracowanym językiem porozumiewania się między ratownikami, lekarzami i funkcjonariuszami. To dobrze rokuje – podsumował ćwiczenia Robert Gałązkowski, dyrektor LPR.