8. konferencja psychologiczna
Dziś na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym odbyła się 8. Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Wsparcie Psychologiczne w Ratownictwie Medycznym”. Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa wydarzenie miało charakter tradycyjnych wykładów.
Uczestników konferencji powitali: prof. Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM oraz prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska, prorektor ds. personalnych i organizacyjnych.
Program podzielono na trzy panele. W pierwszym dotyczącym wsparcia psychologicznego w miejscu pracy uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji Martyny Tworkowskiej, która podzieliła się swoimi doświadczeniami z pracy psychoterapeuty w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Ciekawe wykłady o wsparciu psychologicznym w CPR i dyspozytorni medycznej przedstawiły Katarzyna Moch i Anna Świderska z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. Badaniami na temat kobiet funkcjonujących w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego podzielił się dr Paweł Rasmus.
Panel drugi poświęcono komunikacji zarówno z pacjentem jak i pomiędzy członkami zespołów medycznych. Swoje spostrzeżenia w tym zakresie poparte badaniami przedstawili pracownicy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: dr Antonina Doroszewska, Joanna Zawanowska i Piotr Zawadzki. O pracy SOR w trudnym czasie pandemii opowiedział dr Grzegorz Michalak z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
Po przerwie lunchowej odbył się panel dotyczący stanu emocjonalnego pracowników systemu PRM. Dr Ewa Woydyłło mówiła o tym, jakie piętno pandemia wywarła na nas pod kątem uzależnień. Z kolei dr Michał Skalski odniósł się do problemów związanych z zaburzeniami snu. Chorąży Tomasz Paprocki, dowódca grupy ewakuacji medycznej Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie podzielił się z uczestnikami konferencji doświadczeniami na temat wpływu wojny rosyjsko-ukraińskiej na psychikę medyków i trudnych działań w strefie wojny. Następnie głos na temat funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego zajął sierż. Łukasz Omernik, ratownik medyczny z 18. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Wejherowie. Na koniec wystąpił Igor Jakubowski z LPR, który mówił o zarządzaniu zmęczeniem i traumą oraz kontrowersjach względem zażywania środków farmakologicznych.
Organizatorami konferencji byli: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe i Zakład Ratownictwa Medycznego WUM. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął dr Adam Niedzielski, minister zdrowia, prof. Jerzy Ładny, konsultant krajowy ds. medycyny ratunkowej oraz prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM.
Patronat medialny sprawowały portale rynekzdrowia.pl i medexpress.pl, czasopisma „Emergency Medical Service – Ratownictwo Medyczne” i „Na ratunek” oraz administratorzy profili facebookowych „Ratownictwo medyczne – łączy nas wspólna pasja” i ” Prehospital blog”.