learjet

latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

Briefing dotyczący zabezpieczenia medycznego ŚDM

30 lipca 2016

Dziś w Krakowie odbył się briefing dotyczący zabezpieczenia medycznego Światowych Dni Młodzieży. W konferencji udział wziął Marek Tombarkiewicz – wiceminister zdrowia, Robert Gałązkowski – dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Zabezpieczenie medyczne ŚDM przygotowywane było od wielu miesięcy i obejmowało wszystkie aspekty. Opracowano szereg procedur postępowania i współdziałania z innymi służbami na wypadek wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych – zdarzeń chemicznych, biologicznych, terrorystycznych czy wystąpienia podejrzenia choroby zakaźnej wysoce zaraźliwej.

Cztery pierwsze dni Światowych Dni Młodzieży, pod względem zapotrzebowania na świadczenie medycznych czynności ratunkowych, przebiegały dość spokojnie. Zespoły miały jedynie do czynienia z przypadkami drobnych urazów (skręcenia), omdleń, bóli brzucha. – Do tej pory udzielono pomocy 3050 pielgrzymom – powiedziała Małgorzata Popławska.

Od początku ŚDM można obserwować ścisłą współpracę wszystkich służb, już na poziomie monitoringu i analizy sytuacji podejmowane są stosowne kroki, by jak najlepiej koordynować przepływ pielgrzymów i zagwarantować im bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. – Pełnimy całodobowy dyżur w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w ramach pracy zespołu doradczego wojewody małopolskiego powołanego na czas ŚDM – mówił podczas konferencji Robert Gałązkowski.

Dotychczas śmigłowce HEMS były dysponowane kilkunastokrotnie. Póki co nie było potrzeby udzielania pomocy pielgrzymom w głównych punktach uroczystości.

Obecny na briefingu minister Marek Tombarkiewicz udzielał rad na temat przygotowania się do udziału w mszy na Brzegach. Ze względu na prognozowane upały należy nie zapominać o nawadnianiu, a także wyposażyć się w nakrycia głowy chroniące przed słońcem.
 

A