LPR na kongresie ratowników
W dniach 17-19 października w Krakowie odbył się 12. Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych, którego współorganizatorem było Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Przedsięwzięcie podzielone było na część warsztatową oraz sesje naukowe. W pierwszej z nich uczestnicy mogli skorzystać z zajęć praktycznych o różnorodnej tematyce, m.in. „Elementy intensywnej terapii w praktyce ratownika medycznego”, „Ratunkowa wentylacja mechaniczna od A do Z”, „MASCAL – jak ujarzmić chaos” czy prowadzonych przez instruktorów z Centrum Szkolenia KCMRM LPR „Podejmij wyzwanie! Zostań dyspozytorem medycznym”.
Część sesyjna rozpoczęła się od wystąpień inauguracyjnych osób związanych z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym – słów wstępu profesora Roberta Gałązkowskiego oraz odczytu doktora Andrzeja Machalicy (Oddział w Krakowie) pod tytułem „Aspekty etyczne w historii medycyny ratunkowej”. Doktor Machalica, który jest ikoną ratownictwa, umożliwił słuchaczom historyczną podróż od czasu Hipokratesa po czasy teraźniejsze w temacie rozwoju medycyny ratunkowej, ale też etycznych wyzwań podczas działań ratunkowych.
W kolejnych dniach sesje podzielono na: „Współczesne wyzwania ratownictwa medycznego”, „Aspekty prawne w ratownictwie medycznym”, „Intensywnie o ratownictwie medycznym”, „Choroby układu krążenia w praktyce ZRM”, „Pozamedyczne aspekty pracy ratowników medycznych”, „Pediatryczne wyzwania”, „Medycyna górska” i „Farmakologia w ratownictwie medycznym”.
W piątek miała miejsce sesja nr 4 „Latamy, by ratować – sesja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego”. W trakcie jej trwania zaprezentowano następujące pokazy i wykłady:
I. Zabezpieczenie dróg oddechowych w LPR – od Speedbomb do Vortexa – pokaz w czasie rzeczywistym z opisem – rat. med. Bartosz Wróbel, lek. Tomasz Sikora, dr n. med. Michał Pluta, rat. med. Bartosz Wszelaki, lek. Łukasz Skorupa, rat. med. Mikołaj Lewandowski
II. Ile dziur można zrobić w pacjencie na miejscu zdarzenia – procedury chirurgiczne na przykładzie misji HEMS – lek. Tomasz Sikora
III. Transport pacjentów w stanie krytycznym – czego (nie)nauczyła nas pandemia covid19? – dr n. hum. Aleksander Rutkiewicz
IV. Fizjologicznie trudne drogi oddechowe – dr n. med. Michał Pluta
V. Uczymy się popełniając błędy – szkolenie medyczne w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym – lek. Łukasz Skorupa, rat. med. Mikołaj Lewandowski
VI. Kiedy słyszysz tętent kopyt, myśl o koniach ale… nie zapominaj o zebrach! Czyli słów kilka o tętniakach aorty – lek. Tomasz Łysek.
Szczególnie interesujące były pokazy podzielone na dwa ujęcia praktyczne w czasie rzeczywistym (1. zabezpieczenie dróg oddechowych w oparciu o wykorzystanie listy kontrolnej Speedbomb, 2. zabezpieczenie dróg oddechowych w oparciu o algorytm VORTEX) oraz krótkie opisy teoretyczne po każdym z nich. Przedsięwzięcie to było wyjątkowe, bowiem rzadko na kongresach czy sympozjach w naszym kraju organizuje się podobne wystąpienia. Wymagają one przygotowań oraz dobrego zgrania, nie ma w nich miejsca na błędy czy niedociągnięcia. Do pokazu wykorzystano fantoma oraz sprzęt z Działu Szkoleń Medycznych. Uczestnicy Kongresu mieli możliwość obserwacji zmieniających się parametrów życiowych pacjenta.
Lekarz Tomasz Sikora z Działu Zarządzania Klinicznego podzielił się ze słuchaczami praktycznymi wskazówkami dotyczącymi wykonywania escharotomii, konikotomii ratunkowej, torakostomii prostej oraz zakładania drenażu opłucnej. Aby lepiej zobrazować wykonywanie procedur chirurgicznych w praktyce zespołów HEMS, przedstawił to na przykładzie prawdziwych misji jednostek LPR.
Doktor Aleksander Rutkiewicz z Filii w Opolu zaprezentował wyniki pracy badawczej, w której oceniono jakość transportów pacjentów w czasie pandemii covid-19 oraz problemy, jakie one niosły. Autor starał się przedstawić, jak wymagające i złożone mogą być to misje oraz jakie trudności może napotkać zespół transportowy.
Dr n. med. Michał Pluta z Filii w Łodzi jako lekarz anestezjolog starał się przekazać słuchaczom wiedzę, jak problematyczna może być intubacja dotchawicza. Skupił się przy tym na kłopotach związanych nie tylko z anatomią, ale też fizjologią pacjenta.
Kierownik Działu Szkoleń Medycznych Łukasz Skorupa i instruktor medyczny Mikołaj Lewandowski w bardzo oryginalny sposób 2-osobowego team-u prowadzących przedstawili uczestnikom 12. OKRM zagadnienie szkoleń medycznych w LPR. Od szkoleń pierwszej pomocy dla personelu administracyjnego po zaawansowane szkolenia medyczne oraz kursy certyfikowane. Całość została wzbogacona dużą ilością materiałów fotograficznych i filmowych.
Lekarz Tomasz Łysek z Oddziału w Krakowie starał się zaszczepić w słuchaczach zmysł wnikliwej analizy stanu i objawów pacjenta, w celu rozpoznania możliwości wystąpienia u chorych ostrych stanów aortalnych. Dużym walorem było także przedstawienie case raportów z kilku misji do pacjentów w takim stanie zagrożenia zdrowotnego.
Poza warsztatami i sesjami naukowymi uczestnicy Kongresu mogli poznać nowy sprzęt medyczny, symulatory oraz prasę i publikacje skierowane do pracowników ratownictwa medycznego na stoiskach wystawców.
12 Ogólnopolski Kongres Ratowników Medycznych był miejscem przekazywania wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń klinicznych oraz poszerzania umiejętności praktycznych i teoretycznych. Ponadto dał możliwość spotkania się pracowników ratownictwa medycznego z całego kraju w atmosferze doskonalenia się oraz rozwoju. Ważną częścią tego przedsięwzięcia był udział pracowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a przygotowanie pokazu i wystąpień było dla nich wyzwaniem bardzo ciekawym, ale też innym niż codzienna praca w HEMS.