learjet

latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

Porozumienie o współpracy na lotnisku Warszawa-Okęcie

12 maja 2009

Już wkrótce samoloty sanitarne Lotniczego Pogotowia Ratunkowego będą w jeszcze większym stopniu dyspozycyjne do transportu medycznego.

12 maja 2009 roku dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski oraz dowódca 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego płk Ryszard Raczyński i dowódca I Bazy Lotniczej płk Karol Kudlak podpisali porozumienie o współpracy tych trzech podmiotów na terenie wydzielonym w wojskowej części lotniska Warszawa-Okęcie. Teren został wydzierżawiony Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu przez Agencję Mienia Wojskowego i będzie służył jako baza dla samolotowego zespołu transportu medycznego. Obecnie baza znajduje się na lotnisku w Szczecinie-Goleniowie.

– Dzięki przeniesieniu bazy do Warszawy zwiększymy nasze możliwości operacyjne – powiedział dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski.Samoloty transportują chorych na terenie całej Polski. Ich stacjonowanie w Szczecinie w wielu wypadkach wiąże się z dłuższym czasem dotarcia do pacjenta i dłuższym czasem transportu właściwego szpitala. Z uwagi na centralne położenie Warszawy, czas dotarcia do chorego i jego transport do placówki medycznej będzie znacznie krótszy. Zmniejszy się ponadto ilość zużywanego paliwa, co obniży nasze koszty.

Porozumienie o współpracy wchodzi w życie 25 maja 2009 roku. Choć baza jest już przygotowana do funkcjonowania, to samoloty zaczną działalność operacyjną z Warszawy dopiero po przeprowadzeniu audytu przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Na podstawie dotychczasowych doświadczeń oceniamy, że w ciągu roku samoloty wykonają z bazy w Warszawie około 400-600 lotów z pacjentem na pokładzie.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe dysponuje dwoma samolotami Piaggio 180 Avanti. Rozwijają one prędkość do 745 km/h, co pozwala na pokonanie trasy Szczecin-Rzeszów w nieco ponad godzinę. Samoloty wykorzystywane do transportu chorych pomiędzy szpitalami są wyposażone w kabinę ciśnieniową i specjalistyczny sprzęt medyczny. Załogę stanowi dwóch pilotów oraz lekarz i ratownik.

A