Ruszył Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa
Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar” to nazwa akcji zorganizowanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad we współpracy z Państwową Strażą Pożarną, Policją, Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym i Inspektoratem Transportu Drogowego. Jej celem jest propagowanie bezpieczeństwa na polskich drogach, a w konsekwencji zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych.
Każdy może przyłączyć się do akcji i pokazać, że jest zwolennikiem bezpiecznego poruszania się po drogach. Przez najbliższe trzy tygodnie ta szczytna idea będzie szerzona za pośrednictwem serwisu internetowego www.weekendbezofiar.pl, portalu społecznościowego Facebook, a także licznych mediów. Finał akcji planowany jest w dniach 6-8 sierpnia, kiedy to w Kołobrzegu, Łodzi i Warszawie odbędą się pikniki z wieloma atrakcjami: komputerowe symulatory jazdy, platformy zderzeniowe, miasteczka rowerowe, kursy pierwszej pomocy.
Podczas konferencji inaugurującej całe przedsięwzięcie 19 lipca Andrzej Maciejewski, zastępca szefa GDDKiA mówił, że każdy z nas jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo. – Należy zbudować koalicję kierowców, pasażerów, rowerzystów i pieszych – dodał.
Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, wspominał o odpowiedzialności człowieka za człowieka i braku przyzwolenia na prowadzenie samochodu przez osobę, która spożywała alkohol. Dyrektor Gałązkowski dodał również jak ważne jest udzielanie pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych przez osoby postronne zanim przyjadą właściwe służby.
Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego rocznie wykonują ponad 1200 lotów do poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Tylko w lipcu i sierpniu ubiegłego roku śmigłowce ratunkowe interweniowały prawie 400 razy na tego typu wezwania.