learjet

latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

Portret Polskiej Medycyny dla SP ZOZ LPR

25 października 2011

Wprowadzenie do służby w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym nowoczesnych śmigłowców Eurocopter EC 135 zostało uznane Wydarzeniem Roku przez redakcje miesięcznika Rynek Zdrowia i portalu rynekzdrowia.pl. Portret Polskiej Medycyny podczas uroczystej gali odebrał Robert Gałązkowski, dyrektor SP ZOZ LPR.

Nagrody były przyznawane już po raz szósty. Grono redakcyjne miesięcznika i portalu honoruje osoby i instytucje, które w mijającym roku odniosły znaczące sukcesy w sferach: zarządzania placówkami medycznymi, terapii oraz kreowania polityki zdrowotnej państwa. Wyróżnienia przyznawane są w pięciu kategoriach:
• Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne)
• Menedżer Rynku Zdrowia (placówki niepubliczne)
• Lekarz Rynku Zdrowia
• Wydarzenie Rynku Zdrowia
• Lider Rynku Zdrowia (laur główny).

Wprowadzenie do służby nowoczesnej floty śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zostało uhonorowane w kategorii Wydarzenie Rynku Zdrowia 2011. Wyróżnienie odebrał dr n. med. Robert Gałązkowski, Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który od początku towarzyszył narodzinom polskiej Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego. Odbierając nagrodę dyrektor Gałązkowski mówił, że wymiana śmigłowców to powód do dumy nie tylko pracowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego: – Pamiętam kiedy na przełomie 1999 i 2000 roku pani minister Franciszka Cegielska podjęła decyzję o utworzeniu LPR w nowym kształcie, na nowych zasadach. Już wtedy wiedzieliśmy, jaki chcemy osiągnąć model docelowy. Ten projekt jest tak naprawdę sukcesem państwa polskiego. Obok floty śmigłowców powstaje sieć lądowisk, trwają szkolenia dyspozytorów, wymiana nowoczesnej floty, ambulansów, rozbudowa i tworzenie centrów urazowych, rozbudowa SOR-ów.

Uzasadnienie wyróżnienia:
„Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jest obecnie najlepiej wyposażoną służbą tego typu w Europie. Codziennie – od początku tego roku – we wszystkich 17 bazach stałych w całej Polsce, dyżurują nowoczesne śmigłowce Eurocopter, gotowe ciągu 4 minut do startu na ratunek. Dzisiaj już rutynowo lądują bezpośrednio na miejscu wypadków drogowych, by w bardzo krótkim czasie, w ramach standardu złotej godziny, przetransportować wymagających natychmiastowej pomocy do właściwego szpitala. Dziennikarze redakcji na równi docenili zaangażowanie lekarzy, ratowników i pilotów LPR-u w tworzeniu tej nowoczesnej służby ratownictwa medycznego, jak i nadal zbyt rzadko obecną w naszej polityce zdrowotnej konsekwentną realizację raz zarysowanej wizji przez kolejne rządy o różnych opcjach politycznych”.

 

A