learjet

latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

Nowa baza MOPR w Giżycku

22 czerwca 2012

Cezary Rzemek, wiceminister zdrowia, weziął w piątek udział w uroczystości otwarcia nowej bazy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Giżycku. To niezwykle ważne wydarzenie w historii tej służby oraz ratownictwa wodnego na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich. Minister Rzemek spotkał się z ratownikami, by porozmawiać o ich pracy, codziennych sukcesach, ale i problemach.

W ramach umów z NFZ w kraju funkcjonuje 11 wodnych zespołów ratownictwa medycznego, w tym 5 na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Jest to obszar, na którym szczególnie istotne jest wsparcie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego przez karetki wodne.

Przez ostatnie trzynaście lat baza Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Giżycku funkcjonowała w ciasnym budynku bez odpowiedniego zaplecza operacyjno-socjalnego. O ile warunki lokalowe pozostawiały wiele do życzenia, o tyle sprzęt ratowniczy od lat jest utrzymany na bardzo wysokim poziomie. Baza dysponuje doskonałymi jednostkami pływającymi. Jest wyposażona w nowoczesne systemy nawigacyjne, kamery termowizyjne, mapy cyfrowe, radary.

Nowy obiekt spełniający wszelkie standardy techniczno-sanitarne zdecydowanie poprawi komfort pracy wodnych ratowników. W budynku znajdują się pomieszczenia operacyjne (centrum koordynacji ratownictwa wodnego) i socjalne, pokoje dla osób, którym udzielano pomocy na wodzie.

Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe powstało w 1999 roku i od samego początku zajmuje się niesieniem pomocy osobom w stanie zagrożenia życia i zdrowia. W swojej działalności łączy ratownictwo medyczne i wodne. Obszar działania MOPR to 324 km2 jezior i 171 km szlaku żeglownego. Oznacza to, że służba ta zabezpiecza prawie 100% powierzchni Wielkich Jezior Mazurskich.

MOPR posiada w swoich szeregach 280 ratowników wodnych, w tym 58 ratowników medycznych. Dysponuje czterema bazami całorocznymi i całodobowymi oraz 15 łodziami ratunkowymi, w tym czterema karetkami wodnymi funkcjonującymi w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Jednostka rocznie wyrusza do około 800 akcji ratowniczych.
 

A