learjet

latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

Konferencja w Ołtarzewie

15 listopada 2013

W dniach 14-15 listopada w Ołtarzewie pod Warszawą odbyła się Pierwsza Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Wsparcie Psychologiczne w Ratownictwie Medycznym”. Jej organizatorami byli: SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ oraz Zakład Ratownictwa Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Idea zorganizowania konferencji dotyczącej wsparcia psychologicznego dla pracowników systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego zrodziła się na podstawie wieloletnich obserwacji i przekonania o potrzebie tego typu działań.

Prelegenci i uczestnicy konferencji poruszyli wiele ważkich zagadnień dotyczących funkcjonowania w warunkach stresogennych, sposobów radzenia sobie ze stresem i jego oddziaływania na życie człowieka.

Konferencję od powitania gości rozpoczął Robert Gałązkowski – przewodniczący Komitetów Naukowego i Organizacyjnego.

Tematykę stresu pourazowego u pracowników ochrony zdrowia szczegółowo omówił na swoim wykładzie prof. Adam Tarnowski (Zakład Psychologii Lotniczej Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej). Kolejnym ważnym zagadnieniem był problem uzależnień wśród pracowników ratownictwa medycznego, co poruszył dr Bogusław Habrat (Zespół Profilaktyki i Leczenia Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie). Dr Małgorzata Wypych (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) w swoich prezentacjach skupiła się na analizie kontroli emocjonalnej i jej kosztach oraz podejściu do niej jako do przyczyny wypalenia zawodowego w pracy personelu ratownictwa medycznego. Bardzo interesujący był również wykład przedstawiający organizację i system pracy psychologów w innych krajach. Natomiast Agnieszka Batko, jako psycholog wojskowy, dotknęła tematu procedury debriefingu w sytuacjach traumatycznych.
Martyna Tworkowska opowiedziała o swoich kilkuletnich doświadczeniach w pracy z załogami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a Cezary Dobrodziej o organizacji wsparcia psychologicznego w Państwowej Straży Pożarnej.
Niezwykle ciekawy i pouczający był również wykład Wojciecha Eichelbergera (Instytut Psychoimmunologii) na temat próby zbalansowania stresu wynikającego z wykonywanej pracy z życiem prywatnym.

Poszczególne wystąpienia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników konferencji. Wszyscy jednogłośnie twierdzili, że temat wsparcia psychologicznego jest bardzo ważnym elementem funkcjonowania podmiotów ratownictwa medycznego w Polsce. Jednak przyznali również, że nadal wymaga on badań i wprowadzenia systemowych rozwiązań.

Patronat honorowy nad konferencją objęli: Minister Zdrowia, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu WUM i Konsultant Krajowy ds. Medycyny Ratunkowej.

A