learjet

latamy, by ratować

Jesteś tutaj:

Kondolencje

19 listopada 2016

Dziś otrzymaliśmy smutną informację o śmierci w wieku 97 lat Andrzeja Mąkoszy, wolontariusza w Zespole Lotnictwa Sanitarnego w Szczecinie, członka częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Andrzej Mąkosza urodził się 25 października 1919 roku w Częstochowie. Jego ojcem był Edward Mąkosza – sławny częstochowski muzyk, nauczyciel i kompozytor. Matka Irena.
Uczęszczał do  I-go  gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Częstochowie, które ukończył w 1939 r.  W 1939 roku ukończył także przysposobienie wojskowe drugiego stopnia w 27. pułku piechoty. Trzy tygodnie przed wybuchem wojny zgłosił się na ochotnika do służby wojskowej i otrzymał przydział do  kompanii kolarzy w częstochowskiej 7. dywizji piechoty. Wraz z kompanią patrolował tereny graniczne w rejonie Truskolas. Tutaj drugiego dnia  wojny został ranny odłamkiem w nogę. Rannym zaopiekowała się nauczycielka Frankowska, do czasu odebrania go przez ojca. Po powrocie do zdrowia Andrzej Mąkosza przybył do Częstochowy i zatrudnił się jako kierowca w miejscowej straży ogniowej. Był w niej  stosunkowo krótko. Dzięki wsparciu ojca i pułkownika Kalinowskiego wyjechał do Warszawy do Centralnej Szkoły Pożarnictwa. Od roku 1940 działał w konspiracji, w Związku Walki Zbrojnej przemianowanym potem w Armię Krajową (miał pseudonim „Andrzej Walczak”). Podczas pobytu w Warszawie szkolił się w konspiracyjnej podchorążówce. W roku 1943 powrócił do Częstochowy. Tutaj został komendantem Straży w Fabryce Papieru. Mając dostęp między innymi do produkcji  papierów wartościowych, różnych ich gatunków – załatwiał dokumenty, dowody osobiste, pieczątki itp. W drukarni pracował do końca wojny. Po wyzwoleniu przebywał w Częstochowie.

W 1947 r rozpoczął szkolenie samolotowe na lotnisku Kucelin na samolocie Piper L4 pod kierunkiem Tadeusza Więckowskiego, ale wskutek weryfikacji jako były żołnierz AK musiał to szkolenie przerwać . W 1947 roku wyjechał do Wrocławia. Tam z wujkiem prowadzili firmę transportową. Po trzech latach powrócił do Częstochowy i został przyjęty do stałej częstochowskiej orkiestry jako wiolonczelista. W roku 1960 wyjechał do Szczecina. Tam grał w orkiestrze szczecińskiej w filharmonii aż do przejścia na emeryturę w roku 1994. W Szczecinie odnalazł go Tadeusz Więckowski, twórca polskiego lotnictwa sanitarnego i przekonał do współpracy w nowo powstałym szczecińskim zespole lotnictwa sanitarnego. W latach 1962-71 Andrzej Mąkosza udzielał się jako wolontariusz uczestnicząc jako drugi członek załogi w lotach sanitarnych. Po zakończeniu działalności lotniczej udzielał się jako ratownik GOPR. Po zakończeniu pracy w Filharmonii Szczecińskiej, pod koniec lat 90. powrócił do Częstochowy. Nawiązał kontakt z Aeroklubem Częstochowskim, w 2010 r. został członkiem Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.  
Za działalność w czasie wojny i okupacji otrzymał Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, a także odznaczenia wojenne – Odznaka Grunwaldzka  i  Krzyż Armii Krajowej. Awansowany do stopnia porucznika.

Rodzinie i Bliskim śp. Andrzeja Mąkoszy składamy wyrazy współczucia.

Dyrektor i pracownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

 

Uroczystości pogrzebowe śp. Andrzeja Mąkoszy odbędą się 24.11.2016 r. o godz. 13:00 na Cmentarzu Kule w Częstochowie.

A